Prowadzisz gospodarstwo rolni i posiadasz dochód z rolnictwa? Zastanawiasz się jak banki określą twoją zdolność kredytową?

Otóż zdolność kredytowa w przypadku rolnika może okazać się różna w różnych bankach. O tyle ile w przypadku dochodu z umowy o prace dochód w każdym banku będzie praktycznie taki sam o tyle w przypadku rolnictwa może okazać się różny w różnych bankach. Okazując się dokumentami dochodowymi w jednym banku nie będziemy mieli zdolności wcale a w inny z kolei bank udzieli nam kredytu powiedzmy 200 000 zł. Skąd to się bierze taka rozbieżność i jak banki liczą zdolność kredytowa w przypadku osób utrzymujących się z rolnictwa?

Otóż banki w różny sposób mogą wyliczyć nasz dochód. Od sposobu wyliczania zdolności kredytowej zależy w jakim banku twoja zdolność będzie najwyższa. Doświadczenie nasze pokazuje że w jednym banku liczy się ilość areałów jakie posiadamy, w innym faktury, jeszcze w innym specyfika naszych upraw a kolejny przyjmie nasze dochody w oparciu o świadczenie. Część banków weźmie pod uwag także dopłaty.

Cześć banków przyjmie do wyliczania zdolności kredytowej przychód z faktur. Np. Alior bank przyjmie nawet 100% przychodu z faktur z rolnictwa. Inny bank na przykład bank Pekao S.A. który liczy dochody z faktur ale tylko i wyłącznie wliczy do zdolności faktury za mleko oraz faktury za świnie.

Zastanówmy się jeszcze jak wygląda sprawa związana z dopłatami? Część banków gotowa jest przyjąć dopłaty ale przeważnie jeśli przyjmuje do zdolności dochody zryczałtowane na podstawie tzw hektara przeliczeniowego.  Średni dochód w kraju w 2016 roku według danych GUS wyniósł 2577 zł z ha przeliczeniowego. Jest to dochód roczny. I tutaj nie jest ważne ile mamy hektarów fizycznych. Bo w zależności od jakości ziemi jaką posiadamy wysokość hektarów przeliczeniowych może być różna od ilości hektarów fizycznych. Czym wyższa jakość gleby tym więcej dochodów z takiej ziemi możemy uzyskać.

Jeżeli posiadamy już jakieś kredyty i nasza dolność kredytowa nie jest już tak dobra warto wtedy udać się do banku który przyjmie nasz dochód w oparciu o oświadczenie o dochodzie. Oświadczamy co posiadamy i dochód w takim przypadku przeważnie jest wyższy dzięki czemu nasza zdolność kredytowa jest lepsza.

Podsumowując w zależności od twojej sytuacji powinieneś przeanalizować dokładnie swoją sytuacje. Jeżeli masz dużo faktur powinieneś udać się do banku który właśnie wylicza zdolność kredytową w oparciu o faktury z rolnictwa. Jeżeli jednak nie wykazujesz dochodu może warto byłoby się udać do banku który w oparciu o Twoje oświadczeniu udzieli Ci kredytu dla Twojego gospodarstwa rolnego.